Brzanka różowa

Opis

Brzanka różowa – Barbus conchonius. Brzanka różowa należy do popularnych ryb akwariowych, hodowanych przez akwarystów na całym świecie. Ryby hodowane w akwarium różnią się od ryb żyjących w warunkach naturalnych intensywnością ubarwienia oraz długością płetw. Zdecydowanie lepiej niż inne ryby akwariowe znosi niższe temperatury, szczególnie w okresie zimowym. Bardzo dobrze czuje się również w temperaturach charakterystycznych dla wód tropikalnych. Grzbiet ryby jest ciemnooliwkowy, boki u samca różowe, a u samicy żółtawozielone. Posiada również charakterystyczny srebrzysty połysk. Bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających swoja przygodę z akwarystyką. Brzanka różowa jest stosunkowo łagodnie nastawiona do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z rybami o wydłużonych płetwach. Brzanki różowe dobrze żyją z innymi brzankami o zbliżonych rozmiarach. Zamieszkuje strefę przydenną, środkową i powierzchniową. Intensywne ubarwienie pojawia się w czasie dojrzewania ryby. W sprzedaży dostępna jest również odmiana o wydłużonych płetwach, jednakże ma spore wymagania hodowlane. Samce powinny być razem z samicami, żeby w pełni pokazać swoją urodę. Są rybami które uwielbiają być w ruchu.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Bengal, Indie, Assam.

Długość

Do 15 cm

Odżywianie

Szczególnie chętnie spożywa żywy pokarm, jednakże spożywa również wszystkie dostępne w sprzedaży pokarmy.

Temperatura

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Warunki hodowlane

W narożnikach akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny z wolną przestrzenią do pływania. Najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna, w szczególności w okresie tarła. Pozostałe parametry nie odkrywają znaczącej roli przy założeniu, że woda jest czysta i wolna od toksyn. W akwarium powinno znajdować się minimum 4-5 brzanek z przewagą samców, ponieważ jest to ryba stadna.

Rozmnażanie

Gatunek rozrzucający ikrę nad podłożem lub między roślinami. Składają ikrę w ilości kilkuset jaj. Tarlaki należy oddzielić od ikry w celu zabezpieczenia przed zjedzeniem. Wylęg trwa około 30 godzin. Młody narybek należy karmić drobnym pokarmem ( wymoczkami, wrotkiem). Małe brzanki nie są nie posiadają tak intensywnego ubarwienia jak dorosłe osobniki. Dopiero po uzyskaniu dojrzałości nabierają pięknych barw.

120 komentarzy

  1. smerek:

    potrzebuje pomocy, na gęstych roślinach pojawiły się białe przezroczyste kuleczki, czy to są jaja brzanki ? jeżeli tak to co mam zrobić, pomożcie, z góry dzięki :)

  2. mistrz janusz:

    chcę hodować brzanki różowe i rekinie z gupikami których trochę mam.zjedzą mi je?

  3. czlonek fan-klubu brzanek sumatrzanskich !:

    brzanki sumatrzanskie nie sa agresywne,sa bardzo ale to abrdzo spokojnymi rybami..ale jesli umie im sie zapewnic odpowiednie warunki..trzymanie jednej lub 2 brzanek to tragedia i przyklad idiotyzmu...brzanki sumatrzanskie w grupie powyzej 6 osobnikow nie obgryzaja pletw innym lokatorom.a trzymanie z nimi gupikow jest cholernym bledem gdyz potrafia w malej grupie atakwoac ryby z weloniastymi pletwami...tak wiec wypowiedz "brzanka sumatrzanska do agresywna ryba!" szufladkuje jako wypowiedz kogos kto ma akwarium gora 1 miesiac :) serdecznie pzodrawiam wszytkich chodowcow brzanek sumatrzanskich .sam mam akwarium 120l obsada:15 brzanek sumatrzanskich,2 kirysniki czarnoplame,zbrojnik niebieski,4xcierniooczek kuhla,2x bocja wspaniala(bocje dobrze czuja sie w akwarium z brzankami sumatrzanskimi,chyba ze wzgledu na podobny wyglad)zaluje ze nie mam krewetek jednak BOCJE WSPANIALE JEDZA SKORUPIAKI I TRZYMANIE Z NIMI KREWETEK TO WYROK SMIERCI.mam tez akwarium 33l w ktorym trzymam samca bojownika wspanialego i 2 samiczki :)

  4. Poiccard:

    Miałem niedawno problem z brzankami różowymi, traciły równowagę, kręciły się jak śmigło aż w końcu zdechły. Czy ktoś wie czym mogło to być spowodowane? Chciałbym tego uniknąć na przyszłość.

  5. Ryba Twój kandydat na prezydenta:

    Dziś kupiłem 4 brzanki różowe. Całkiem dobrze dogadują się z Danio Pręgowanym ;P Bardzo żwawa i ładna rybka polecam.

  6. Adamus:

    Czy jest gatunek brzanek, co nie podgryza płetw i będę je mógł trzymać z bojownikiem?

  7. max:

    a brzanki rozumieją się z molinezjami

  8. ania:

    Ja mam 2 brzanki różowe,świetnie czują się z innymi rybkami. Nie zdarzyło się żeby zjadły innych współtoważyszy!

  9. max:

    Mam te rybki od samego początku i jestem z nich bardzo zadowolona. Rybka nie wymagająca...(wystarczy jej mokra woda;P)A tak nie zartujac...czuje sie bardzo dobrze w temp. 22-26 st.C

  10. tos25:

    tez zakupilem dzisiaj brzanki rozowe 10 szt nie powinno sie kupowac mniej przypominam ze to jest ryba ławicowa jesli ktos nie wie co te slowo znaczy radze sasiegnac slownika:)

  11. brzanek:

    ja mam 9 brzanek różowych i doczekałem się już potomstwa ;) mam 4 akwaria pow .90 l

  12. Olinek:

    ja mam cztery takie 2 samiczki i 2 samce po prostu SUPER rybki, bardzo ruchliwe :)

  13. rybokuba:

    Super rybka!!!!!

  14. maco:

    Moja samica Mieczyka jest"brzuchasta" od 3 tygodni i nie mogę sie doczekac narybku.

  15. Olinek:

    u mnie też na akwarium śpi kot. może to od tego że nagrzewa się ta pokryw z lampą ???Pozdrowienia

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter