Brzanka różowa

Opis

Brzanka różowa – Barbus conchonius. Brzanka różowa należy do popularnych ryb akwariowych, hodowanych przez akwarystów na całym świecie. Ryby hodowane w akwarium różnią się od ryb żyjących w warunkach naturalnych intensywnością ubarwienia oraz długością płetw. Zdecydowanie lepiej niż inne ryby akwariowe znosi niższe temperatury, szczególnie w okresie zimowym. Bardzo dobrze czuje się również w temperaturach charakterystycznych dla wód tropikalnych. Grzbiet ryby jest ciemnooliwkowy, boki u samca różowe, a u samicy żółtawozielone. Posiada również charakterystyczny srebrzysty połysk. Bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających swoja przygodę z akwarystyką. Brzanka różowa jest stosunkowo łagodnie nastawiona do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z rybami o wydłużonych płetwach. Brzanki różowe dobrze żyją z innymi brzankami o zbliżonych rozmiarach. Zamieszkuje strefę przydenną, środkową i powierzchniową. Intensywne ubarwienie pojawia się w czasie dojrzewania ryby. W sprzedaży dostępna jest również odmiana o wydłużonych płetwach, jednakże ma spore wymagania hodowlane. Samce powinny być razem z samicami, żeby w pełni pokazać swoją urodę. Są rybami które uwielbiają być w ruchu.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Bengal, Indie, Assam.

Długość

Do 15 cm

Odżywianie

Szczególnie chętnie spożywa żywy pokarm, jednakże spożywa również wszystkie dostępne w sprzedaży pokarmy.

Temperatura

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Warunki hodowlane

W narożnikach akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny z wolną przestrzenią do pływania. Najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna, w szczególności w okresie tarła. Pozostałe parametry nie odkrywają znaczącej roli przy założeniu, że woda jest czysta i wolna od toksyn. W akwarium powinno znajdować się minimum 4-5 brzanek z przewagą samców, ponieważ jest to ryba stadna.

Rozmnażanie

Gatunek rozrzucający ikrę nad podłożem lub między roślinami. Składają ikrę w ilości kilkuset jaj. Tarlaki należy oddzielić od ikry w celu zabezpieczenia przed zjedzeniem. Wylęg trwa około 30 godzin. Młody narybek należy karmić drobnym pokarmem ( wymoczkami, wrotkiem). Małe brzanki nie są nie posiadają tak intensywnego ubarwienia jak dorosłe osobniki. Dopiero po uzyskaniu dojrzałości nabierają pięknych barw.

120 komentarzy

  1. uti:

    siema . czy oddzielić musze samice razem z samcem? samica ma juz mega duzy brzuch :D prosze o szybka odpowiedz

  2. akwarystyczka:

    bardzo lubię ten gatunek ryb, jest spokojną, towarzyską rybką, polecam jej kupno:*

  3. boj:

    mojej babci brzany podgryzaja skalarom ogon.neona zabiły skalara tak pogryzły ze zdechł.

  4. ania :

    mam brzanke jest strasznie gruba juz od kilku mysle ze jest w ciązy odsunełam ją od innych rybek ile czasu ma ją trzymac odizolowaną bo mi jej szkoda pomoszcie prosze ?

  5. Marek:

    Dziś zakupiłem tą wspaniałą rybkę nie goni mi innych rybek martwiłem się że z skalarami nie będzie zgody a nawet razem pływają :)

  6. pati:

    moja rybka jest tak gruba że jej się ogon skrzywił

  7. kinia:

    witajcie mam mały problem z samicą ... już drugi miesiąć pływa gruba jak baryła... jest na pewno w ciąży, tylko dlaczego tak długo nie chce złożyć ikry? już ją odkładałam do kotnika, ale po dwóch dniach wyłowiłam, bo i tak nie zabierała się za poród... Ile wasze samiczki były w ciąży?... moja wygląda jak by miała zaraz pęknąć :)

  8. KUBA.K:

    STRASZNIE GANIAJĄ INNE RYBY CO ROBIĆ!!!!!!!!!!

  9. siwyyy:

    Mam 4 brzanki różowe (weloniaste)- akwarium 240l - czy można trzymać je z gurami? dodał: kate No fajnie się dogadują! Przynajmniej u mnie. żadnych problemów o ile brzanek jest sporo wtedy są przyjazne.

  10. koko:

    Brzanki to rybki bardzo ruchliwe i zabawne,mogę godzinami się przyglądać jak się pilnują wzajemnie,ganiają ocierają,kokietują i całują.Najbardziej figlarne to b.mszysta i b. sumatrzańska.W swoim 200l akwa mam po 3 z każdego gatunku tj.b.mszysta-sumatrzańska-różowa-purpurowa-rekinia.Ponadto mam 3 skalary,ducha i wiele innych rybek (58sztuk) które się tolerują,i można dobrać tak aby się nie zjadały.PAMIĘTAJCIE O JEDNYM MUSZĄ MIEĆ POKARMU RÓŻNORODNEGO POD DOSTATKIEM, ABY NIE MUSIAŁY SIĘ SOBĄ ŻYWIĆ.Miejcie litość nad tymi cudownymi stworzonkami,one na was też patrzą i są szczęśliwe widząc radość na waszych twarzach.Często trzeba wsadzać roślinki,które zostaną zjedzone,a odwdzięczą się nam za to figlami,mając pełne brzuszki.Bocja się będzie wylegiwała,a grubowarg zielony i albinos dostojnie przemieszczają się między roślinnością jak gdyby pilnował porządku.Więc przemyślcie wpierw jakie rybki chcecie mieć,i dobierzcie w taki sposób aby one na wzajem się nie stresowały.Nie zadawajcie głupich pytań,zagłębcie się w podstawową lekturę dotyczącą ryb,bo tryska przez was lenistwo,a ja jestem przerażona w czyich rękach są te przecudne stworzonka.P o z d r a w i a m!!!!!

  11. jurek:

    samiczki brzanki różowej niedługo mi pękną od nadmiaru ikry. Niechcą złożyć ikry. Co robić. Akwarium towarzyskie.IloSC brzanek 13,połowa to samiczki

  12. YoHe:

    Cześć , mam 2 (parke )brzanki ( jescze dokupie )w akwarium 65 l sa bardzo aktywne :) , samica widać ze ma tarła w brzuchu bo jest dużo grubsza od samca , ale nie chce złożyć tej ikry czy mam je przenieść do innego akwa ?? ( proszę o pomoc pod nr gg 7991223 )

  13. lubiany:

    do jasiu czy ty zwariowałeś skalary w 19litrach na parkę min to 160l ja mam 98l chciałbym mieć skalary ale mam za małe akwa

  14. dominik2709:

    polecam brzanki różowe sam mam około 120 sztuk naprawdę łatwe w hodowli są odporne na choroby miałem kiedyś 12 brzane i 8 gupików 4 molinezje i 3 glonojady weszła mi choroba i przeżyły tylko brzanki dlatego bardzo polecam !!!

  15. jasiu:

    ja mam 6 brzanek ,2 skalary ,1 kirysek, 1 welon i 6 gupików. Brzanki nie podgryzają ogonów i nie zjadają roślin. AKWA 19L. :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter