Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. gangsta:

    kupiłem wczoraj te ryby a dziś złożyły ikre ponad 100 jaj a miałem pielęgnice kakadu 2 lata i nic z tego nie było

  2. tommalek:

    Od poltoa roku trzymam w akwarium 250l.moje barwniaki.Na poczatku byly to dwie pary,w tej chwili jest ich ok.40szt 5-8cm ryb.Ryby zachowuja sie jak w stadzie,zadnych bojek.Razem z nimi mam jeszcze kilka bystrzykow cztery dorosle gurami i ok.40 glonojadow od 2cm. do 15cm+plekostomus 30cm.Fantastyczne i bardzo ciekawe ryby.

  3. marek@agnus.pl:

    Eros=Idiota Zaczęły mu pożerać małe ryby to zatłukł Barwniaki. Człowieku idź się lecz na głowę. Choć może już za późno.

  4. Eros:

    wredne te ryby mialem dzien i juz mnie zdenerwowaly zaczeły pozerac inne ryby zatłuklem je normalnie a złapac się ich nie dalo bo się chowaly w roslinac

  5. Mario:

    Miałem parkę tych rybek i nawet miały młode.Samiczka niestety pózniej padła,chyba z wycięczenia.W czasie opieki nad potomstwem samica jest mocno agresywna.Samiec o mało nie przyplacił tego życiem.Ogólnie rybki bardzo interesujące.

  6. Witek:

    Miałem parkę tych barwniaków w 100l zbiorniku. 3/4 zbiornika było ich, pozostała część dla reszty ryb. Jak dla mnie to terroryści. Zabiły mi samca Ramireza - dostał w pęcherz pławny i już sobie nie popływał. Myślę, że barwniak jest ok, ale na znacznie większe akwarium. Wole Kakadu i Ramiresy.

  7. Dominik:

    Mam od niedawna tą rybe i mi się bardzo podoba

  8. Lolqu:

    Trzymam te ryby w 160L razem z parką ramirezek i małym stadkiem liczących 20 sztuk neonów :P fajne rybki

  9. Adamos:

    Moja parka Barwniaków mieszka w akwarium 200l z Tęczankami i Skalarami. Panuje ogólny spokój i jeden gatunek nie gania drugiego :) Zauważyłem wczoraj,że mam młode barwniaki i zastanwiam sie kiedy powinienem je odlowić do kotnika,żeby nie stały się pokarmem dla innych ryb?? Jak długo powinny być z rodzicami??

  10. Łukasz:

    Bardzo dynamiczne i ładne pielęgnice. Niestety są agresywne w stosunku do własnych przedstawicieli, jak i do innych rybek. Młode rosną bardzo nierównomiernie.

  11. Ania:

    Ja mam akwarium 600l i barwniaki żyją z wieloma innymi gatunkami ryb, odniedawna mają małe jest ich około 100 i mimo tego że inne ryby zbliżają sie do narybku barwniaki nie pożarły mi ich. Są to naprawde świetne ryby

  12. VeepR:

    Ja za swoją zapłaciłem 8 zł. Polecam te rybki, budzą sympatie mimo iż na pierwszy rzut oka gdy zobaczyłem je w sklepie wydawały się groźne ale trzymam je z małymi rybkami (Neonki, gupiki, kardynałki) Zdjęcia absolutnie nie oddają ich uroku, trzeba zobaczyć je na żywo wtedy nikt się im nie oprze.

  13. UZOON:

    MAM TAKA PARKE I WLSNIE MAJA TARLO :D I JESZCZE PYSZCZAKI MI SIE ROZMNOZYLY :D!!

  14. Adam ŁDZ:

    Witam. Mam pytanie. W jakich granicach może kosztować taka rybka. Z góry dzieki za odpowiedź. Pozdrawiam.

  15. xenaa:

    Pierwsza Pielegnica ktora rozmnozyłem.inteligietna i piekna

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter