Ameka wspaniała

Opis

Ameka wspaniała – Ameca splendens. Gatunek tej ryby żywodódkowatej jest bardzo ciekawy, ze względu na swoją wytrzymałość i zwinność. Jest gatunkiem dosyć masywnie zbudowanym. Nadal w sklepach akwarystycznych możemy spotkać niewielką ofertę ryb z rodziny żywodódkowatych, ale najczęściej jest sprzedawana właśnie ameka wspaniała. Rodzaj Ameca opisali po raz pierwszy w 1971 roku ichtiolodzy John Michel Fitzsimsons oraz Robert Miller. Nazwa Ameca pochodzi od miejsca występowania ryby – Rio Ameca.

Rodzina

Żyworódkowate.

Pochodzenie

Pochodzi z Meksyku, gdzie żyje w wodach rzek Ameca i Teuchitlan.

Długość

Największe samice odnotowano do 12 cm, samce zaś do 8 cm.

Odżywianie

Zjada wszelkie pokarmy żywe i suche, ale jej dieta powinna zawierać składniki roślinne. Niektórzy autorzy twierdzą, że karmienie dorosłych osobników jest nieco kłopotliwe, ponieważ w przeciwieństwie do osobników młodocianych bywają wybredne. Osobiście nie zauważyłem tego karmiąc moje ameki. Szczególnie polecane są: oczliki, żywe i mrożone rozwielitki, doniczkowce, rureczniki oraz wszystkie rodzaje larw komarów.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 24-29ºC.

Warunki hodowlane

Możliwym zbiornikiem dla hodowli tych ryb będzie akwarium wielogatunkowe, w którym mogą one pływać w niewielkim stadku, lecz nie należy ich hodować z rybami o fantazyjnych płetwach, ponieważ niektóre ameki mogą je podgryzać. Zasadniczo polecane jest akwarium jednogatunkowe. Podłoże może stanowić żwir o średnicy pojedynczych ziaren około 10 mm. Akwarium powinno być obsadzone po bokach roślinami i posiadać wolną przestrzeń do pływania. Najlepszymi roślinami na schronienie do narybku będą rośliny pływające. Parametry wody nie są istotne, ale powinna być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana.

Rozmnażanie

W sezonie godowym rodzi się po około 40 sztuk młodych co 8 tygodni. Zazwyczaj mioty są jednak mniej liczne. Samice rodząc wydzielają także trofotenie (sznurki pokarmowe), które w fazie prenatalnej zaopatrują embriony w ciele matki w substancje pokarmowe. Rośliny pływające z pękami zwisających korzeni dają schronienie młodym mierzącym w momencie porodu 1,5 do 2 cm.

13 komentarzy

  1. elwira:

    Posiadam ameki,są to fajne ryby. Wpuściłam je do akwarium z gupikami i mieczykami. Strasznie podgryzają im płetwy. Macie może jakieś pomysły jak wyłapać ameke? Siatka próbowałam, to inne ryby da rade,a ameki są tak cwane ze ani jednej nie dałam rady.

  2. miłośnik ryb:

    ile kosztują takie ryby za sztuke

  3. Asia:

    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, po czym rozpoznać, że samica ameki jest kotna? Już jakiś czas mamy te ryby (dwie samice i samca), a potomstwa nie widać:(

  4. Asia:

    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, po czym rozpoznać, że samica ameki jest kotna? Już jakiś czas mamy te ryby (dwie samice i samca), a potomstwa nie widać:(

  5. jaroslaw:

    Nie napisano,że bardzo lubią młode listki roślin, nawet anubiasów.

  6. krzysiek:

    do max-dobrze kombinujesz samiec ameki ma żółtą końcówke płetwy ogonowej. do-hodowca ja mam z 20 amek na sprzedaż

  7. hodowca:

    ma ktoś na sprzedaz te ryby i jest w stanie mi je wyslac poczta lub pkpczy tez pks proszę o zostawianie wiedomosci na gg 6816190 dzięki

  8. Max:

    Czym się różni samiec od samicy??? Czy ma "gonopodium"? Może płetwami? mam podobno parę trochę się róznią, ale różnic w płetwie odbytowej nie zauważyłem - no może bardzo niewielkie , jedna ma tą płetwę jakby zaczynającą się rozdwajać, a ogonową z żółtym brzegiem. Myślę że to samiec - bo przegania inne ryby. I tak się zaleca do samiczki jak samczyki np. gupika. Napiszcie czy dobrze się domyślam - bo ja nie wiem, nigdzie w opisach tych różnic nie ma opisanych.

  9. Bunio14:

    Milo mi, ze zdjecie mojej Ameki trafilo do Encyklopedii Ryb :)) Wkrotce bede mial samca, tez strzele jakas fajna fotke. Swoja droga supe rybki, bardzo zwinne i inteligentne, robia porzadek w akwarium - szczegolnie kiedy Brzanki Sumatrzanskie robia afere :)

  10. krzysiek:

    ja mam parke amek dla mnie to wspaniałe ryby mają juz swoje potomstwo 10szt za jakies 4 tygodnie bede miał kolejne

  11. Adrian:

    Te ryby nie są spokrewnione z gupikami,różni je sposób zapłodnienia i rozwoju potomstwa w ciele matki,a także wygląd gonopodium u samców.

  12. kamcia:

    te wszystkie rybki są z pokrewnione z gupikami

  13. w.l.m:

    czy one mogą żyć z welonkami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter